Kamera samochodowa a zmiany w kodeksie ruchu drogowego

Kodeks ruchu drogowego

Prawo ruchu drogowego jest jak pogoda w marcu – nigdy nie wiesz, czy za chwilę się nie zmieni. Tylko w przeciągu ostatnich 12 miesięcy kodeks ruchu drogowego został poddany licznym modyfikacjom, a na horyzoncie już majaczą kolejne, jeszcze bardziej rygorystyczne zaostrzenia przepisów. Jak, w takim razie, utrzymać rękę na pulsie, a jednocześnie nie dać się zwariować? 

Przede wszystkim zachowaj spokój. Powszechnie wiadomo, że nieznajomość prawa szkodzi, więc staraj się pozostać na bieżąco i stosować do wprowadzonych zmian. Nawet najbardziej doświadczeni kierowcy nie są w stanie mieć oczu dookoła głowy w każdej minucie jazdy, dlatego jeśli chcesz zachować dużą czujność, zainwestuj w kamerę samochodową, która uchwyci każdy istotny detal. 

 

Nie daj się mandatom 

Od 01.01.2022 funkcjonuje ustawa określająca nowe stawki taryfikatora mandatów. Niestety, w tym wypadku „nowe”, oznacza także bardziej surowe. Na wieść o tym, że maksymalna kwota mandatu za przekroczenie prędkości wzrosła aż dziesięciokrotnie, można dostać zawrotów głowy. Skutki zwiększenia limitów odczujesz już w momencie, kiedy Twój licznik wskaże o 20 km/h za dużo. W takim wypadku z Twojego portfela zniknie 300 zł, pomimo że wcześniej byłoby to o 1/3 mniej. 

Co możesz zrobić, kiedy policjant niesłusznie przyzna Ci mandat? Skorzystaj z pomocy wideorejestratora. Modele z wbudowaną funkcją GPS na bieżąco rejestrują prędkość, równocześnie utrwalając ją na nagraniach. Jeśli rzeczywiście nie masz sobie nic do zarzucenia, przedstaw zarejestrowany materiał jako dowód swojej niewinności. 

Unikaj punktów karnych

Nowelizacje dotyczą też taryfikatora punktów karnych. Od 17.09.2022 maksymalna liczba punktów karnych za jedno wykroczenie zwiększyła się z 10 do 15. Dodatkowo, kasowanie zebranych punktów nie jest już możliwe poprzez udział w szkoleniach organizowanych przez ośrodek  WORD, a ich ważność została wydłużona do 2 lat (wcześniej był to jedynie rok). Kosztowne bywa również popełnienie tzw. „recydywy”. Przyłapanie drugi raz na tym samym wykroczeniu automatycznie podwaja stawkę mandatu. 

Niejednokrotnie brak ostrożności ze strony kierowców popycha współuczestników ruchu drogowego do wykonywania nagłych, intuicyjnych manewrów lub nieuzasadnionego zwiększania prędkości. Jeżeli niebezpieczne zajście na drodze, w którym uczestniczysz, nie wynika z Twojej nieostrożności i celowego działania, masz prawo bronić się przed przykrymi konsekwencjami. Cennym dowodem ponownie będzie nagranie z kamery samochodowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniesz sytuacji, w której – zamiast konkretów – pojawią się wzajemne oskarżenia i konieczność uregulowania grzywny. 

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i wybierz kamerę dostosowaną do swoich potrzeb, odwiedzając sklep Xblitz!

 

Zobacz też:

Xblitz