Butelka w aucie równa się pożarowi

Z pewnością nie jeden raz zostawiłeś samochód na słońcu i nagrzał się do takiej temperatury, że nie dało się oddychać w środku. Butelka w aucie jest znacznie większym ryzykiem – może bowiem doprowadzić do pożaru i spalenia się pojazdu.

Prowizoryczne szkło powiększające

Powód dla którego nie należy zostawiać butelek z wodą w aucie jest prosty. Światło słoneczne może zostać skupione przez płyn i uczynić z butelki prowizoryczną lupę. Ten sam proces którego niegrzeczne dzieci używają do przypalania mrówek (i powód dla którego nie wolno zostawiać szklanych butelek w lesie) może zniszczyć twoje auto.

Aby uniknąć tego nieprzyjemnego losu, chowaj wodę do schowka na rękawiczki, pod fotel, owiń czymś lub zabierz ją ze sobą. Nagrzana woda i tak smakuje paskudnie, więc odrobiną ostrożności nie tracisz nic a zyskujesz bezpieczeństwo.

Trujące związki?

Internauci ostrzegają też, że przechowywanie plastikowych pojemników jakiegokolwiek rodzaju w nagrzanym do pięćdziesięciu stopni samochodzie może doprowadzić do wydzielania toksycznych związków. Więc jeśli zostawiłeś butelkę w samochodzie i nie spaliła ona twojego auta – i tak ją wyrzuć. Woda może być skażona i szkodliwa dla twojego zdrowia.

Poważny problem

Według raportu Wirtualnej Polski, w roku 2018 straż pożarna odnotowała 7904 pożarów samochodów osobowych. Nawet jeśli tylko 1% z nich spowodowała nieszczęsna butelka z wodą, to wciąż 79 aut które można było łatwo uratować. Jedno z nich mogło być twoim samochodem albo, jeszcze gorzej, mogło być zaparkowane obok mojego i je zniszczyć.

Jak widać, nie wszystkie niebezpieczeństwa czyhające na bezpieczeństwo twoje i twojego auta są problemami, które można rozwiązać za pomocą technologii. Czasami trzeba zastanowić się, czy warunki w jakich zostawiamy samochód nie stanowią niebezpieczeństwa.

Xblitz