Jak dbać o kamerę samochodową?

Jak dbać o kamerę samochodową?

Na rozpoczęcie nowego tygodnia, zajmijmy się kwestią ważną, acz rzadko poruszaną – jak dbać o kamerę samochodową? Co należy robić, by zapewnić naszemu sprzętowi długą żywotność i dobrą jakość jego pracy?

Sprawa może wydawać się banalna i, faktycznie, w większości taka jest. Warto jednak od czasu do czasu przypomnieć sobie podstawy, by nie obudzić się z ręką w nocniku gdy okaże się, że z powodu naszego niedbalstwa coś stało się naszemu wideorejestratorowi.

Brudny obiektyw?

Przeciwnik, którego wielu z nas woli ignorować – zwyczajny brud. Przy porządnie zbudowanej kamerze samochodowej, nie uszkodzi on raczej jej wnętrza, ale może zepsuć nam nagranie. Pamiętaj, by nie zapomnieć o wyczyszczeniu kamerki gdy sprzątasz i myjesz auto, szczególną uwagę zwróć na obiektyw. Pamiętaj, by nie używać po prostu wody i mydła! Wideorejestratory są delikatnymi urządzeniami elektronicznymi i możemy je w ten sposób uszkodzić. Stosuj detergenty przeznaczone do podobnych sprzętów, jak aparaty czy monitory komputerów. Doskonale sprawdza się również szmatka z mikrofibry, podobna do tej której używają ludzie noszący okulary. W razie wątpliwości – sprawdź instrukcję swojego wideorejestratora.

Temperatura

Tak jak w nagrzanym aucie nie powinieneś zostawiać istot żywych ani butelek z wodą, podobnie powinniśmy zabrać z zaparkowanego na słońcu auta również kamerę samochodową. Wiele kamerek ma górną granicę wytrzymałości na temperaturę w okolicach 50-60 stopni Celsjusza, a naprawdę upalne dni robią z samochodu istną szklarnię. Wszystko może wydawać się w porządku, gdy nagle twój wideorejestrator przestaje się uruchamiać – jego obwody uszkodziła temperatura, i to na długo zanim pojawiła się widoczna usterka. Podobnie należy uważać na naprawdę niskie temperatury. Jeśli możesz, zabierz kamerkę ze sobą – wiele nowych modeli ma uchwyty pozwalające na szybki, łatwy demontaż.

Jak dbać o kamerę samochodową? Po prostu pamiętaj o niej. Gdy sprzątasz auto, gdy martwisz się o zawartość auta w upale – pamiętaj, że masz w aucie delikatny kawałek elektroniki.

Xblitz