Alkomat elektrochemiczny, co to jest, kiedy warto kupić?

Alkomat elektrochemiczny, co to jest, kiedy warto kupić?

Nie ulega wątpliwości, że każdy odpowiedzialny kierowca, który nie jest jednocześnie abstynentem, powinien posiadać alkomat wśród swoich urządzeń. Należy zachować świadomość, że nawet najmniejsza ilość alkoholu w organizmie jest w stanie negatywnie wpłynąć na nasz czas reakcji i sposób postrzegania sytuacji na drodze. Ze względu na ten fakt, warto monitorować stan trzeźwości przed udaniem się nawet w najkrótszą podróż.

 

Spis treści:

 

Jakie są rodzaje alkomatów?

Możemy wyróżnić trzy rodzaje alkomatów:

  • półprzewodnikowe,
  • elektrochemiczne,
  • spektrofotometryczne.

Najtańsze alkomaty dostępne na rynku to te półprzewodnikowe. Są wykorzystywane do kontroli wstępnej i sięgają po nie wyłącznie użytkownicy prywatni. Niestety często pomiary wykonywane przez alkomat półprzewodnikowy są zaburzane przez różne czynniki, jak chociażby dym papierosowy lub rodzaj spożytego pożywienia.

Jakie są rodzaje alkomatów?

Nieco droższą, choć jednocześnie w pełni niezawodną propozycją są alkomaty elektrochemiczne. Korzystają z nich zarówno policjanci, jak i prywatni użytkownicy. Ta grupa alkomatów nie jest podatna na działanie czynników zakłócających pracę, a ponadto stan ich baterii nie wpływa niekorzystnie na dokładność pomiaru. Wbudowany sensor cechuje się imponującą żywotnością, aż do trzech lat.

Ostatnią grupą są alkomaty spektrofotometryczne. Nie są to jednak urządzenia wykorzystywane do prywatnych celów nie tylko ze względu na ich wysoką cenę, ale także ze względu na fakt, że są to urządzenia stacjonarne. Pomiary dokonywane za pomocą alkomatów spektrofotometrycznych są wykorzystywane jako dowody podczas śledztw.

 

Co to znaczy, że alkomat jest elektrochemiczny?

Co to znaczy, że alkomat jest elektrochemiczny?

Działanie alkomatu elektrochemicznego opiera się na wykorzystaniu procesu utleniania alkoholu ze związkami chemicznymi. Oznacza to, że zawarty w alkoholu etanol zamienia się w kwas octowy. Temu procesowi towarzyszy uwalnianie elektronów, co prowadzi do wytworzenia prądu. Wynik, jaki pojawi się na wyświetlaczu alkomatu, zależy od wysokości napięcia powstałego prądu. Im wyższe stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, tym większa produkcja kwasu octowego, co przekłada się na wytworzenie prądu o wyższym napięciu.

 

Jaki alkomat elektrochemiczny wybrać?

Wybór alkomatu elektrochemicznego gwarantuje dokładność pomiaru i stosunkowo rzadką konieczność kalibracji. Jak wybrać spośród tak obszernej liczby dostępnych modeli? Nie ulega wątpliwości, że to właśnie marka Xblitz jest liderem na rynku alkomatów elektrochemicznych. Sprawdźmy kilka niezawodnych propozycji od renomowanego producenta.

Czytaj więcej na ten temat: Jaki alkomat wybrać?

 

Alkomat elektrochemiczny – Xblitz Ether

Alkomat elektrochemiczny - Xblitz Ether

Xblitz Ether to kompaktowy alkomat elektrochemiczny z zestawem ustników. Estetyczny wygląd i niewielkie rozmiary sprawiają, że urządzenie można zabrać ze sobą wszędzie. 5 dodatkowych ustników sprawia, że z urządzenia może bezpiecznie i komfortowo korzystać kilka osób. Co ciekawe, przez rok od zakupu alkomatu Xblitz Ether, użytkownik może korzystać z darmowej kalibracji. Za skuteczność pomiaru odpowiada koreański, platynowy sensor.

Polecamt do czytania: Po jakim czasie od picia można prowadzić? Swój prywatny alkomat powinien mieć każdy kierowca, poznaj Xblitz Ether

 

Alkomat elektrochemiczny – Xblitz Hero

Alkomat elektrochemiczny - Xblitz Hero

Kolejną propozycją jest Xblitz Hero. Podobnie jak jego poprzednik, ten alkomat elektrochemiczny jest równie wygodny w obsłudze i kompaktowy. Urządzenie umożliwia zmianę jednostki pomiaru i na samodzielne ustawianie progów alarmowych, co sprawia, że jest użyteczny nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Xblitz Hero skutecznie zapamiętuje 10 ostatnich pomiarów. Urządzenie jest zasilane klasycznymi bateriami AAA.

 

Alkomat elektroniczny półprzewodnikowy – Xblitz Spirit

Alkomat elektroniczny półprzewodnikowy - Xblitz Spirit

Nie sposób pominąć alkomatu Xblitz Spirit, który został wykonany z trwałych materiałów. Urządzenie charakteryzuje się nowoczesnym wyglądem i dużą dokładnością pomiarów. Czytelny wyświetlacz informuje nie tylko o wynikach pomiaru, ale także o czasie nagrzewania sensora i o wszystkich komunikatach systemowych. W zestawie z urządzeniem kupujący otrzymuje pięć ustników oraz komplet baterii potrzebnych do uruchomienia urządzenia.

 

Czy domowy alkomat jest wiarygodny?

Prawo w Polsce jasno określa, że osoba kierująca pojazdem nie może mieć więcej niż 0,2 promila alkoholu we krwi. Domowe alkomaty mogą być wiarygodnym źródłem pomiarów, pod warunkiem, że wybierzemy produkt o odpowiednich parametrach. Najbardziej polecaną grupą urządzeń są alkomaty elektrochemiczne. Ich czuły sensor precyzyjnie określa poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Wybierając alkomat do domowego użytku, warto kierować się renomą producenta oraz specyfiką urządzenia. Warto pamiętać, że sensory w godnych uwagi alkomatach elektrochemicznych są wykonane z metali szlachetnych, takich jak złoto lub platyna.

 

Zobacz również:

Xblitz