Radio samochodowe BT, jakie wybrać?

Radio samochodowe Bluetooth

Liczne grono kierowców nie wyobraża sobie jazdy samochodem bez dźwięków ulubionej muzyki. Współczesne radia samochodowe dają dużą swobodę w odtwarzaniu ulubionych utworów, dzięki czemu nie musimy ograniczać się jedynie do słuchania powszechnie dostępnych stacji radiowych. Radioodbiorniki z modułem BT pełnią funkcję zestawów głośnomówiących, dzięki którym możemy bezpiecznie i zgodnie z prawem prowadzić rozmowy telefoniczne za kierownicą.

 

 


W tym artykule omówimy:

 

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie radia samochodowego?

Przy wyborze radia samochodowego należy zwrócić uwagę na jego rozmiar. To właśnie ten parametr wpływa na przebieg montażu i decyduje o tym, czy radio pasuje do Forda, Mazdy, Audi lub innego auta, które posiadasz. Warto zwrócić uwagę także na moc wyjściową. Przykładowa moc wyjściowa to 4 x 20W. Pierwsza wartość odnosi się do maksymalnej liczby podłączonych głośników, a druga odpowiada za maksymalną moc radia. Nie bez znaczenia pozostaje także format odtwarzanego dźwięku. Większość radioodbiorników obsługuje format MP3, WMA oraz AAC. Bardziej zaawansowane radia z dotykowymi wyświetlaczami często są w stanie odtworzyć format DVD oraz JPG.

W obecnych czasach uznajemy odtwarzacza płyty CD za podstawowe wyposażenie radia samochodowego i mało kto z nas pamięta o klasycznych radioodtwarzaczach na kasety. Wraz z rozwojem technologii, warto zwrócić uwagę na to, czy radio posiada złącze USB i AUX. Pełną swobodę w zakresie rodzaju odtwarzanej muzyki i prowadzenia rozmów, zapewnia moduł BT.

Dodatkowa lektura:

 

Jak ustawić i podłączyć radio samochodowe?

Przystępując do montażu radia samochodowego, należy pamiętać, że kluczowym aspektem jest zapewnienie odpowiedniego zasilania. Radio powinno być podłączone w taki sposób, aby uruchamiało się i kończyło swoją pracę wraz z zapłonem samochodu. Kluczowym elementem, na którym należy skupić się podczas podłączania auta, jest kostka ISO. Warto zapamiętać oznaczenie przewodów, które w niej występują.

Czarny kabel – masa, przewód zasilający, powinien zostać podłączony do ujemnego bieguna akumulatora samochodowego.

Żółty kabel – odpowiada za podtrzymanie zasilania. Dzięki jego działaniu ustawienia radia zostają zapamiętane. Powinien zostać połączony z dodatnim biegunem akumulatora.

Czerwony kabel – zasilanie, odpowiada za włączanie się auta wraz z uruchomieniem zapłonu. Należy podłączyć go do miejsca, w którym prąd pojawia się dopiero wtedy, gdy stacyjka zostanie przekręcona.

Cienki czerwony kabel – odpowiada za podświetlenie radia. Przewód podłącza się do kabla zasilającego.

Warto jednak pamiętać, że znaczenie kolorów kabli może różnić się w zależności od producenta i danego modelu, dlatego tak ważne jest, aby podczas podłączania radia samochodowego, używać dołączonej do zestawu instrukcji. Ważne jest także poprawne podłączenie kabli głośnikowych, które odpowiadają za poprawne przekazywanie dźwięku.

Szary przewód łączy się z prawym głośnikiem przednim, fioletowy z prawym tylnym. Biały kabel odpowiada za przedni lewy głośnik, a zielony za tylny lewy.

 

Jak sprawdzić, czy radio samochodowe pasuje do mojego auta?

Należy zwrócić uwagę na to, że na rynku dostępne są radia samochodowe w dwóch typach. Tradycyjne radioodbiorniki określane są mianem 1-DIN i pasują do standardowej wnęki o wymiarach 50 × 190 x 160 mm. Niestandardowe radia oznaczone są symbolem 2-DIM. Mowa tu o radiach multimedialnych, które pasują do większości japońskich samochodów. Nowoczesne radioodbiorniki 2-DIN są wyposażone w duże ekrany dotykowe, systemy GPS, a nawet odtwarzacze DVD. To właśnie symbol DIN i pomiar wnęki pozwalają określić, czy radio samochodowe pasuje do auta.

 

Radio samochodowe z BT do 200 zł

O zaletach modułu BT już wspominaliśmy, a teraz chcemy udowodnić, że nie trzeba wydawać majątku, aby cieszyć się ulubioną muzyką i swobodnie rozmawiać podczas prowadzenia samochodu. Godnym polecenia modelem radia samochodowego, którego cena nie przekracza 200 zł, jest Xblitz RF 100.

BT 4.0 to niejedyna zaleta tego modelu. Radio ma siedem dostępnych wariantów podświetlenia, dzięki czemu precyzyjnie dopasuje się do każdego wnętrza. Xblitz RF 100 oprócz atrakcyjnej ceny oferuje także port AUX i praktyczny slot na karty Microo SD. Na wygodę użytkowania wpływa także fakt, że radio może być sterowane za pomocą wygodnego pilota. Radio zapamiętuje aż 18 stacji
radiowych, a ponadto umożliwia podłączenie pendrive’a.

 

Radio samochodowe z BT do 400 zł

Jeżeli odrobinę zwiększymy budżet i rozejrzymy się za radiem samochodowym z BTw budżecie do 400 zł, możemy sięgnąć po nowoczesny model Xblitz RF350 Cam. Urządzenie zostało wyposażone w kamerę cofania i wygodny pilot sterujący. W urządzeniu znajdziemy wbudowany mikrofon, dzięki któremu możemy rozmawiać podczas jazdy samochodem. Odtwarzacz zapewnia niebywałą jakość dźwięku, co czyni podróże jeszcze bardziej przyjemnymi. Radio posiada wygodny panel dotykowy. Na uwagę zasługują także dwa porty USB oraz port AUX.

Radio samochodowe premium z BT i ekranem

Za około 530 złotych możemy kupić nowoczesne radio klasy premium z BT i dużym, wyraźnym ekranem dotykowym. Mowa tu o modelu Xblitz RF500 CAM. Wyraźny ekran nie tylko umożliwia sterowanie radiem, ale także pozwala na oglądanie filmów. Radio zostało utrzymane w nowoczesnym, luksusowym stylu, przez co dobrze wygląda niemal w każdym aucie, podkreślając jego wyjątkowy charakter. Ekran o przekątnej pięciu cali sprawia, że korzystanie z Xblitz RF500 CAM to czysta przyjemność. Urządzenie może być sterowane za pomocą pilota dołączonego do zestawu. Moc wyjściowa radia to 40x 50 W. Wbudowany mikrofon umożliwia prowadzenie rozmów podczas jazdy.

 

Radio Xblitz RF500 CAM to nie tylko źródło rozrywki, ale też nieoceniony kompan w parkowaniu, ponieważ sprzedawane jest w zestawie z kamerą cofania. Obraz z kamery jest wyświetlany na ekranie radioodbiornika. Urządzenie zapamiętuje aż 18 stacji radiowych, a za sprawą modułu BT, dwóch portów USB i portu AUX możemy swobodnie słuchać ulubionej muzyki, podcastów i audiobooków, a także oglądać filmy i teledyski. Co ważne, radio mieści się w standardowej wnęce zarezerwowanej dla radioodbiorników z symbolem 1-DIN.

Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie pomoże w wyborze idealnego radia samochodowego, a także pozwoli na szybki i precyzyjny montaż.

 

Czytaj więcej :

Xblitz