Czy warto kupić kamerę cofania?

Czy warto kupić kamerę cofania?

Nowe modele samochodów posiadają kamerę cofania w standardowym wyposażeniu. Jednocześnie okazuje się, że coraz więcej kierowców wyposaża swoje pojazdy w dodatkowe akcesoria samochodowe, wśród których dużą popularnością cieszą się właśnie wideorejestratory z kamerą cofania. Czy klasyczne urządzenie to jedyne z dostępnych rozwiązań? Sprawdźmy!

 


W tym artykule omówimy:

 

Dlaczego warto mieć kamerę cofania?

Dzięki kamerze cofania bezpieczeństwo podczas trudnych manewrów zdecydowanie wzrasta. Dzięki kamerze cofania jesteśmy w stanie dostrzec szczegóły otoczenia, które są niedostępne dla naszego wzroku podczas korzystania z lusterek samochodowych.

Jak działa kamera cofania?

Podczas wrzucenia biegu wstecznego, kamera samochodowa uruchamia się automatycznie i na wyświetlaczu, najczęściej zintegrowanym z radiem samochodowym, pokazuje szczegółowy obraz zza pojazdu. Kamery samochodowe posiadają zasięg około 6 metrów i zaskakująco duży kąt widzenia. Urządzenia są odporne na wahania temperatur, opady deszczu, śniegu oraz na inne zjawiska pogodowe. Co więcej, na ekranie pojawiają się linie, które skutecznie ułatwiają parkowanie tyłem nawet na najbardziej zatłoczonych parkingach. Wbudowane czujniki dźwiękowo ostrzegają przed zbliżającą się przeszkodą.

Jak montuje się kamerę cofania?

Decydując się na zakup kamery cofania, musimy zdecydować nie tylko o parametrach urządzenia, ale także o sposobie jej montażu. Na rynku są dostępne kamery wpuszczane, które montuje się ponad tablicą rejestracyjną. Innym rozwiązaniem są podwieszane kamery cofania, które posiadają stopkę, dzięki której można umieścić urządzenie w dowolnym miejscu. Innym rozwiązaniem są kamery cofania, które montuje się w ramce tablicy rejestracyjnej.

Kamera cofania, która może więcej

Nowinki technologiczne są w stanie skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo i komfort podczas prowadzenia pojazdu. Podobnie jest z kamerami cofania — na rynku dostępne są urządzenia, które nie tylko umożliwiają nam wykonywanie trudnych manewrów, ale także nagrywają to, co dzieje się na drodze przed pojazdem, a nawet w jego wnętrzu. Mowa tu o wideorejestratorach samochodowych ze wbudowaną kamerą cofania. Ta grupa urządzeń pozwala na monitorowanie tego, co dzieje się przed nami, dzięki czemu zyskujemy niezbity dowód w przypadku kolizji lub niebezpiecznego zachowania innych kierowców. Większość kamer samochodowych ma wbudowany aktywny tryb parkingowy, który rozpoczyna nagrywanie po wykryciu ruchu lub wstrząsów w pobliżu auta, co sprawia, że pojazd jest chroniony w każdej sytuacji. Kamery samochodowe dobrze radzą sobie z nagrywaniem po zmroku, są estetycznie wykonane, a różnorodność montażu sprawia, że wykluczamy ryzyko ograniczenia widoczności kierowcy.

Jaki wideorejestrator samochodowy z kamerą cofania wybrać?

Xblitz słynie z produkcji wysokiej jakości, niezawodnych wideorejestratorów samochodowych, wśród których nie brakuje modeli ze wbudowaną kamerą cofania.

To może być przydatne: Podwójne kamery – ranking wideorejestratorów z kamerą cofania

Jaki wideorejestrator samochodowy z kamerą cofania wybrać?

Pierwszą grupą produktów są kamery samochodowe wbudowane w lusterko wsteczne. Wielu kierowców nie wyobraża sobie podróżowania bez udogodnień, jakie płyną z posiadania tego akcesorium. Jest to tak naprawdę klasyczne lusterko samochodowe, które wyposażono w przednią kamerę i jednocześnie połączono z tylnym rejestratorem. Jest to rozwiązanie idealne dla kierowców, którzy nie chcą montować we wnętrzu pojazdu dodatkowych urządzeń. Dwukierunkowa rejestracja obrazu, szeroki kąt widzenia oraz doskonała jakość nagrań sprawiają, że kamery podwójne kamery samochodowe montowane w lusterku są niezwykle funkcjonalne i skutecznie chronią kierowcę przed nieoczekiwanymi zdarzeniami na drodze. Kamera samochodowa z lusterkiem jest wyposażona w czytelny wyświetlacz LCD, który obsługiwany jest dodatkowo. Szeroki kąt widzenia przedniej kamery pozwala na zarejestrowanie sytuacji na obu pasach ruchu przed pojazdem. Tylna kamera jest równie skuteczna – kierowca dokładnie widzi wszystko, co znajduje się za pojazdem. Manewry związane z cofaniem i parkowaniem tyłem jeszcze nigdy nie były aż tak intuicyjne. Wśród polecanych modeli znajdziemy, chociażby: Xblitz Park View Ultra, Xblitz Mirror HQ plus, Xblitz Mirror HQ, Xblitz Mirror View.

Czytaj również: Kamera samochodowa w lusterku, czy warto mieć?

Drugą grupą produktów są klasyczne wideorejestratory z kamerą cofania. Podobnie jak poprzednia kategoria, wideorejestratory skutecznie wspomagają kierowców przy manewrze parkowania oraz cofania w warunkach ograniczonej widoczności. Wybierając wideorejestrator z funkcją G-SENSOR, zyskujemy pewność, że nasz pojazd jest bezpieczny, nawet jeżeli ktoś uderzy w niego na parkingu. System sam uruchomi kamerę i nagra całe zajście.

Zobacz też: G-sensor w kamerach samochodowych Xblitz

W ofercie Xblitz znajduje się wiele godnych polecenia wideorejestratorów w różnym przedziale cenowym. Są tu zarówno budżetowe, dobrej jakości kamery samochodowe, jak i profesjonalne, zaawansowane technologicznie wideorejestatory klasy premium. Wybór konkretnego modelu zależy od indywidualnych preferencji kierowcy, jednak możemy wspomnieć o kilku najczęściej wybieranych modelach. Należy zaliczyć do nich Xblitz A2 GPS, Xblitz S3 Duo, Xblitz S7 Duo oraz Xblitz Dual View.

Xblitz S3 Duo - Kamera samochodowa z funkcją wykrywania ruchu

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie kamery samochodowej?

Wybierając wideorejestrator z kamerą cofania, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rozdzielczość nagrywania. Im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość nagrań, co przekłada się na łatwe dostrzeganie istotnych szczegółów. Nie bez znaczenia pozostaje także rodzaj przysłony oraz kąt widzenia obiektywu. Warto sprawdzić też, z czego wykonane są soczewki obiektywu oraz czy kamerę wyposażono w G-Sensor, moduł BT oraz wbudowany tryb nocny. Dla wielu użytkowników istotna będzie obecność modułu GPS, nagrywanie w pętli oraz możliwość robienia zdjęć.

Czytaj więcej: Moduł GPS w kamerze samochodowej – warto wiedzieć

 

Kamera cofania to niezwykle przydatny dodatek do auta. Jeżeli nie chcesz ograniczać się do jej klasycznych funkcji, możesz sięgnąć po jeden z wideorejestratora Xblitz, który zapewnia dwustronną rejestrację obrazu. Przednia kamera nagra wszystko to, co dzieje się na pasach ruchu, a tylna z kolei rejestruje obraz za pojazdem i skutecznie wesprze kierowcę podczas parkowania i cofania.

 

Xblitz