Kamera samochodowa a ubezpieczenie

Kamera samochodowa a ubezpieczenie

Wideorejestrator to najlepszy przyjaciel kierowcy. Zapewnia pełną kontrolę poprzez nagrywanie tras, a czasem także dodatkowe wsparcie w postaci funkcji GPS lub trybu parkingowego. Czy zalety kamery mogą okazać się przydatne w obliczu konfrontacji z ubezpieczycielem?

 

W tym artykule omówimy:

 

Nagranie z kamery samochodowej jako niezawodny dowód

Materiał pochodzący z kamery w określonych okolicznościach stanowi świetną kartę przetargową. Sprawdzi się jako argument dla ubezpieczyciela, który musi oszacować zakres szkody i odpowiedzialności. W przypadku, kiedy spór dotyczący zdarzenia lub innego uszkodzenia auta został przeniesiony na drogę sądową, film oficjalnie może stać się dowodem w sprawie. Określa to art. 308 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, na mocy którego „dowody z innych dokumentów niż wymienione w art. 243, w szczególności zawierających zapis obrazu, dźwięku albo obrazu i dźwięku, sąd przeprowadza, stosując odpowiednio przepisy o dowodzie z oględzin oraz o dowodzie z dokumentów”[1].   

 

Czy każde nagranie sprawdzi się jako dowód?

Wykorzystując nagranie z kamery samochodowej jako dowód, trzeba mieć na uwadze, że powinno być ono wysokiej jakości i umożliwiać zidentyfikowanie osób biorących udział w zajściu oraz ustalenie daty i godziny. Czasami trudności sprawia także precyzyjne określenie miejsca, dlatego szczęśliwi właściciele rejestratorów z funkcją GPS powinni pamiętać, że filmy pochodzące z ich kamer posiadają dokładne oznaczenie w postaci współrzędnych obszaru kolizji.

Czytaj również: Kamera samochodowa a zmiany w kodeksie ruchu drogowego

 

Ustalanie wysokości odszkodowania

Według statystyk policji z 2021[2], jedne z najczęstszych przyczyn incydentów z udziałem kierowców to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu lub niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. W sytuacjach, kiedy dochodzi do uszkodzenia jednego lub większej ilości samochodów, wskazanie winowajcy nie zawsze jest proste. Ustalenie sprawcy lub sprawców wypadku na jezdni lub parkingu to nie kwestia dumy i honoru, a przede wszystkim ewentualnego uzyskania lub zapłacenia odszkodowania za spowodowane straty. W celu uniknięcia niepotrzebnych przepychanek z uczestnikami zajścia, możemy wykorzystać nagranie z wideorejestratora, dzięki któremu ubezpieczyciel lub policja bez trudu odtworzy przebieg incydentu i podejmie odpowiednie kroki.

 

Wyłudzenie odszkodowania z OC

Na jezdni mają także miejsce zdarzenia wywołane przez prowokacje kierowców. Powodem celowego łamania przepisów ruchu drogowego jest chęć wyłudzenia odszkodowania z OC. Warto zdawać sobie sprawę, że tego rodzaju działanie na szkodę innych kierowców, to nie tylko skrajna nieodpowiedzialność, ale także przestępstwo, o czym mówi art. 298 § 1 Kodeksu karnego[3]. Kiedy pojawia się podejrzenie, że współuczestnik sytuacji z rozmysłem wymusił pierwszeństwo, natychmiast należy sięgnąć po niezbity dowód w postaci nagrania. Jeśli na miejsce dodatkowo została wezwana policja, dostarczenie filmu przyspieszy ustalenie winy nieuczciwego kierowcy oraz wypłacenie zadośćuczynienia poszkodowanemu.

Przeczytaj też: Moduł GPS w kamerze samochodowej – warto wiedzieć

 

Polecane kamery samochodowe marki Xblitz

Jeśli rozważasz zakup kamery samochodowej, warto zwrócić uwagę na produkty marki Xblitz. Oferujemy szeroki wybór nowoczesnych kamer samochodowych o wysokiej jakości nagrywania, funkcjonalności GPS, trybie parkingowym i wielu innych zaawansowanych opcjach. Dzięki nim możesz mieć pewność, że nagrania będą jasne, ostre i dokładnie odzwierciedlą sytuacje na drodze. Odwiedź sklep Xblitz i wybierz dla siebie odpowiedni model, który zapewni Ci nie tylko bezpieczeństwo na drodze, ale również solidne dowody w przypadku konieczności zgłoszenia roszczeń ubezpieczeniowych.

Poznaj kamery samochodowe marki Xblitz. Przejdź do zakupów i wybierz dla siebie najlepszy model!

—————————————————————————————————————————————————————-

[1] Źródło i dostęp: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19640430296/U/D19640296Lj.pdf

[2] Wypadki drogowe w Polsce, Wydział Opiniodawczo-Analityczny Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Warszawa 2022 (dostęp: https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html)

[3] Źródło i dostęp: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970880553/U/D19970553Lj%20.pdf

Xblitz