Kamera samochodowa – z czym to się je?

Xblitz True 4K

Kamery samochodowe są w Polsce w pełni legalne. Wiele osób miało obawy, że wprowadzenie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (powszechnie znanym jako RODO) w roku 2018 sprawi, że te wielce przydatne urządzenia zostaną zdelegalizowane. Na szczęście, nagrywanie przez kamerę samochodową celem użytku prywatnego

Z pewnością w Internecie widziałeś kiedyś nagranie dziwacznego zdarzenia z drogi – człowieka rzucającego się na hamujący pojazd by wymusić odszkodowanie, kierowcy który wbrew zdrowemu rozsądkowi jedzie pod prąd czy ucieka z miejsca stłuczki którą sam wywołał. Wszystkie te filmy zostały nagrane z użyciem kamery samochodowej – niewielkiego wideorejestratora montowanego na desce rozdzielczej samochodu z myślą o uchwyceniu tego typu właśnie scen. W obecnych czasach kamery przybierają rozmaite formy – wbudowane w lusterka wsteczne, montowane na przedniej szybie, małe, duże, z szerokim obiektywem, robiące zdjęcia i z drugą kamerą służącą do parkowania.

Dlaczego kamery samochodowe są popularne?

Moda na kamery samochodowe zaczęła się w Rosji – a przynajmniej znaczna część filmów przedstawiających szaleństwo drogowe wywodziła się ze wschodu – obecnie jednak urządzenia te są popularne na całym świecie i nic nie wskazuje na to, by ich popularność miała spaść. Wyśmienicie bowiem sprawdzają się w roli, do której zostały stworzone – nagrywania materiału dowodzącego niewinności kierowcy. Materiał filmowy jest mocnym, twardym dowodem dzięki któremu można uchronić się od oszustwa lub nieuczciwego oskarżenia. Dodatkowo, ulice stały się znacznie bezpieczniejsze wraz z eksplozją popularności kamer samochodowych – gdy każde auto na drodze jest potencjalnym mandatem lub gorzej, mało kogo kusi piractwo drogowe lub złe traktowanie innych kierowców. Chociażby we wspomnianej Rosji wiele urzędasów i innych piratów drogowych którzy uważali się za „nietykalnych” zaczęło jeździć znacznie ostrożniej gdy sądy zaczęły otrzymywać dowody, których nie mogły po prostu zignorować pod postacią filmów.

Czy kamery samochodowe są legalne?

Wideorejestratory są w Polsce w pełni legalne. Wiele osób miało obawy, że wprowadzenie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (powszechnie znanym jako RODO) w roku 2018 sprawi, że te wielce przydatne urządzenia zostaną zdelegalizowane. Na szczęście, nagrywanie przez kamerę samochodową celem użytku prywatnego, w co wlicza się wykorzystanie materiałów w celach dowodowych np. w sprawach ubezpieczeniowych czy przekazanie materiałów odpowiednim służbom, takim jak policja. W kłopoty jednak wpakuje nas upublicznianie (np. na YouTube lub podobnym serwisie) filmów na którym są informacje pozwalające zidentyfikować osobę, jak jej twarz czy tablica rejestracyjna posiadanego pojazdu, gdy dana osoba nie wyraziła zgody na upublicznienie jej tożsamości. Można pomyśleć, że wystarczyłoby zamazać na filmie takie informacje, zdarzyły się jednak sprawy sądowe, w których ofiary udowadniały, że mimo tych zabiegów były rozpoznawalne i tym samym ich prawa zostały naruszone. Niestety, a może i na szczęście, w Polsce raczej nie uświadczymy fali internetowych filmów przedstawiających piractwo drogowe. Dlatego też na tym blogu skupię się na nagraniach pochodzących zza granicy – choć jeśli natrafię na jakiś smakowity kąsek z rodzimych dróg, może i z niego razem się pośmiejemy (lub strwożymy, kto wie!).

Xblitz