Co zrobić gdy włączy się alarm w czujniku czadu?

Co zrobić gdy włączy się alarm w czujniku czadu?

Pamiętaj, tlenek węgla (czad) to bardzo niebezpieczna substancja, której obecności nigdy nie wolno ignorować!
W tym artykule dowiesz się co robić, gdy twój czujnik czadu i gazu uruchomi alarm. Ponadto warto znać kilka faktów dotyczących zatrucia czadem.


W tym artykule omówimy:

 

Czad – co to jest?

Czad to potoczna nazwa związku chemicznego, który nazywa się tlenek węgla (II) o wzorze sumarycznym CO. Czad jest bardzo toksyczny i śmiertelnie niebezpieczny dla ludzi i zwierząt, a przy tym jest zupełnie bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. Gromadzi się głównie pod sufitem.

Jeżeli chodzi o oddziaływanie na człowieka to wiąże się z hemoglobiną – białkiem odpowiedzialnym za transport tlenu w organizmie. Prowadzi to do niedotlenienia organizmu i w efekcie śmierci.

Zatrucia czadem w Polsce

Zatrucia czadem w Polsce to wciąż bardzo duże zagrożenie. Według danych straży pożarnej w ostatnich latach rośnie liczba śmiertelnych zatruć tym gazem. W okresie grzewczym 2015/2016 śmierć z tego powodu poniosło 50 osób, a w okresie zimowym 2017/2018 czad zebrał śmiertelne żniwo 71 osób. Aż 2659 ludzi zostało poszkodowanych w wyniku zetknięcia się z tym trującym gazem.

Objawy zatrucia czadem

Te statystyki wynikać mogą z faktu, że czad to podstępny zabójca. Jest zupełnie bezwonny, nie jest możliwe, by rozpoznać go po zapachu lub smaku. Jest niewidzialny, nie zauważysz go tak jak np. dymu. Jest tak samo przeźroczysty jak powietrze. Zatrucie tym gazem jest śmiertelnie niebezpieczne, a przy niskich stężeniach czadu zatrucie może przebiegać prawie bezobjawowo. Po prostu tracisz świadomość, a później umierasz. W przypadku większych stężeń zatrucie jest zauważalne poprzez silne bóle głowy i wymioty. Częstymi objawami zatrucia czadem są też:

  • Osłabienie
  • Bóle głowy
  • Duszność
  • Senność
  • Przyspieszona praca serca

Zatrucia czadem powodują też zapadnięcie w śpiączkę oraz szereg powikłań wynikających z niedotlenienia tkanek.

Skąd się bierze czad i jak się przed nim chronić?

Najczęstszymi źródłami czadu są nieszczelne przewody kominowe, awarie piecyków gazowych i węglowych. Powstaje on też podczas pożarów. W profilaktyce przeciw zaczadzeniom najważniejsze są regularne kontrole przewodów kominowych, piecyków węglowych i gazowych, a także przewodów i kratek wentylacyjnych. Pamiętaj też by nigdy nie zasłaniać i nie przykrywać grzejników, nie zasłaniać klatek wentylacyjnych. Używaj sprawnych urządzeń grzewczych zgodnie z instrukcją.

Każde urządzenie może ulec awarii. Nawet jeżeli nie u Ciebie to u Twojego sąsiada!

Nie ryzykuj życiem swoim i swoich bliskich i zamontuj w domu czujniki czadu. Te urządzenia wykrywają tlenek węgla już w śladowych ilościach i ostrzegą Cię przed niebezpieczeństwem nawet podczas snu. Dobrą decyzją jest wybór czujnika czadu i gazu. Tego typu urządzenia wykrywają nie tylko tlenek węgla ale także gaz, który poza tym, że może prowadzić do eksplozji to sam jest trujący. Czujnik czadu i gazu to niezbędna i uzasadniona inwestycja w bezpieczeństwo.

Czujnik czadu uruchomił alarm, co robić?

Wielu ludzi pomimo posiadania czujników, nie wie co zrobić kiedy czujnik czadu wykryje zagrożenie.

Po pierwsze KAŻDY ALARM JEST POWAŻNY.

W końcu chodzi o życie Twoje i twoich bliskich.

Oto co należy zrobić:

1. Otworzyć szeroko okna i drzwi tak by wywołać przeciąg

2. Powiadom o niebezpieczeństwie sąsiadów i domowników

3. Ewakuuj siebie i domowników z mieszkania

4. Zgłoś zagrożenie służbom ratowniczym (112 lub pogotowie 999, straż pożarna 998)

Pamiętaj aby zachować spokój i nie wpadać w panikę. Upewnij się, że wszyscy domownicy opuścili mieszkanie. Udziel pierwszej pomocy poszkodowanym.

Jak pomóc osobie zatrutej tlenkiem węgla?

1. W przypadku pomocy zaczadzonej osobie najważniejsze to zapewnienie dostępu do czystego powietrza. Otwórz lub jeśli nie możesz wybij okna by zapewnić przewiew.

2. Ewakuuj poszkodowaną osobę na zewnątrz jeżeli nie stanowi to dla osoby poszkodowanej zagrożenia dla zdrowia.

3. Wezwij na pomoc służby ratownicze (112)

4. Jeżeli osoba zaczadzona nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy przystąpić do resuscytacji metodą usta – usta oraz masaż serca.

 

Źródła:

  1. http://www.straz.malbork.pl/porady/czad/
  2. https://www.straz.gov.pl/porady/Czujka_na_strazy_Twojego_bezpieczenstwa_
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Tlenek_w%C4%99gla

!UWAGA ARTYKUŁ MA CHARAKTER POGLĄDOWY! AUTOR JAK I WŁAŚCICIEL MARKI STRONY NIE ODPOWIADA ZA ŻADNE SKUTKI STOSOWANIA SIĘ DO POLECEŃ Z ARTYKUŁU!

Xblitz